כל מה שרציתם לדעת על אגרנות כפייתית

אגרנות כפייתית היא מצב בו אדם מסוים אוסף אינספור פריטים ללא צורך. זה אמנם עלול לא להישמע לכם בעייתי במיוחד, אבל במציאות מדובר בצרה צרורה. האגרנות הכפייתית מוגדרת כיום כהפרעה נפשית אובססיבית, המשבשת את החיים של מי שסובל ממנה ואף כוללת סכנות שונות עבורו ועבור הסובבים אותו. על ההשלכות השונות של הבעיה ועל הפתרונות שלה – במאמר הנוכחי.

כך אגרנות כפייתית הופכת לצרה צרורה

יש לא מעט סיבות שמסבירות מדוע מתייחסים כיום לאגרנות כפייתית כאל תת הפרעה או כאל הפרעה טורדנית כפייתית. האגרנות מביאה לכך שהסובלים ממנה אוספים רשימה אינסופית של פריטים מסוג מסוים, או חפצים כמכלול, ואף נעשים קנאים להם. יכולת התקשורת והתפקוד בסביבה של אדם הסובל מאגרנות כפייתית עלולה להיפגע, וכך גם היחסים שלו עם האנשים הקרובים לו והמקיפים אותו.

איסוף הפריטים משבש את שגרת המגורים בדירתו של האגרן, מכיוון שהוא מקטין את השטח העומד לרשות הדיירים בפועל ואף מעמיד בפניהם סכנת היתקלות בחפצים – לכן, דירות כאלו יהיו מסוכנות בעיקר אם מתגוררים בהן ילדים או אנשים מבוגרים המתקשים להתנייד. איסוף הפריטים וחוסר השימוש בהם מעלים סכנות כמו התפתחות עובש, מזיקים וצרות אחרות, במיוחד כאשר הבעיה כה חמורה עד שהיא מביאה לאיסוף של פריטים בעייתיים מראש: פסולת סביבתית, מזונות שהרקיבו או אפילו צואה של בעלי חיים.

הגורמים לאגרנות כפייתית – וכמה פתרונות יעילים

קשה להסביר מהן הסיבות הספציפיות שעלולות להביא להתפתחות אגרנות כפייתית, כשלא פעם מדובר בשילוב של מספר גורמים פוטנציאליים. בין הגורמים האלה אפשר למנות חרדות או פחדים (למשל חשש מעוני או ממלחמה), אמונות טפלות, טראומות וטרגדיות אישיות שעובר האדם, סנטימנטליות יתר וכיוצא באלה.

כדי להתמודד עם הבעיה, צריכה הסביבה הקרובה של האגרן הכפייתי לסייע לו ולעמוד לצדו לכל אורך הדרך. יש כיום מוקדי סיוע לאגרנים כפייתיים, כשעזרה פרטנית של מומחים לבריאות הנפש גם היא קריטית: פסיכיאטרים, פסיכולוגים, מאמנים אישיים וכן הלאה. יש בישראל ובעולם קבוצות תמיכה המוקדשות לנושא הזה, וגם עובדי רווחה ועובדים סוציאליים שמאפשרים להתמודד עם חלק מההשלכות הלא נעימות של הבעיה. בכל אחד מהפתרונות, חשוב לא להפעיל לחץ גדול מדי על האגרן, אלא לגלות אמפתיה וסבלנות כלפיו: אגרנות אינה מצב שנפתר ברגע, כאשר לרוב צריך לרדת לעומקה של הבעיה ולפתור אותה בשלבים.

פתרון אחר שחיוני כמעט בכל המקרים הוא פנייה לאנשי מקצוע שיכולים להחזיר את הדירה עצמה לתפקוד מלא, ובכך להעלים חלק ניכר מהבעיה – מומחים לפינוי דירות. פינוי חפצים עקב אגרנות כפייתית הוא דרך מצוינת להתגבר עם הסימפטום העיקרי של הבעיה, כאשר מומלץ לבצע זאת באמצעות חברות המנוסות בפינוי דירות של אגרנים כפייתיים (מה שיאפשר להן, למשל, לפעול במלוא הרגישות). הפינוי יאפשר שקט נפשי לתקופה מסוימת, אך מובן שהוא צריך להתבצע לצד טיפולים רפואיים היורדים לשורש הבעיה.

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם

Skip to content