נפש: האם גם פסיכולוג שאינו קליני יוכל לטפל?

מי יטפל בנפשנו? הצעת תיקון לחוק הפסיכולוגים מעוניינת להרחיב את הטיפולים הפסיכותרפיים ולאפשר לפסיכולוג שלא התמחה כקליני להעניק טיפול בתחום התמחותו. המתנגדים טוענים כי רק מי שעבר התמחות קלינית מוסמך לטפל

28/07/08 | צבי לביא | בריאות YNET

משרד הבריאות מוכן להגמיש את עמדתו כלפי הרחבת עיסוקם של פסיכולוגים שאינם קליניים לתחום הטיפולי, זאת בתנאי שהטיפול יוגבל לתחום התמחותם ומבלי שיקבלו לכך היתר מפורש בחוק לקיים "טיפולים פסיכותרפיים". ההיתר למתן טיפול נפשי מידי פסיכולוג שלא התמחה כפסיכולוג קליני עלה בדיון לתיקון חוק הפסיכולוגים, תיקון שהוצע בידי הפסיכולוג והח"כ לשעבר, פרופ' שלמה ברזניץ. לאחר שנגאל בידי ח"כ מרינה סולודקין (קדימה), חברת סיעתו של ברזניץ.

הצבעה לא התקיימה. מנעו בעדה מאבקי הכוח בהסתדרות הפסיכולוגים בין הקליניים המתנגדים לפלישה לתחומם, ללא-קליניים תומכי התיקון. המאבקים התנהלו עד כה מאחורי הקלעים. הם פרצו לפני שחברי הכנסת עמדו על ההבדלים המדעיים, ורק בלבלו את הוועדה. בעיקר לאחר שהתברר כי המאבקים אינם רק על ההגדה אלא גם על הכופתאות.

נכונות הפשרה של משרד הבריאות רק חיממה את הרוחות. בינתיים המשרד לא הגיש לוועדה נוסח רשמי וכתוב של הצעת הפשרה אלא העביר את המסר טלפונית למנהלת הוועדה וילמה מאור. היא דיווחה כי המשרד מוכן לשקול בחיוב את היתר הטיפולים ללא-קליניים בהגדרה עמומה בחוק שתגביל אותם לתחומי ההתמחות של כל פסיכולוג (ההתפתחותי, החינוכי, ההתנהגותי, הרפואי, השיקומי, והארגוני).

הטעיה ופגיעה במטופלים הזקוקים לטיפול של מומחה

מרכז המחקר והמידע של הכנסת האיר את עיני הוועדה במחקר שערך בנושא, לפיו משרד הבריאות תכנן לתקן את החוק לפני חמש שנים בזו הלשון: "פסיכולוג מומחה (לא קליני) רשאי לתת טיפול פסיכותרפי בתחום המומחיות שבו הוכשר". התיקון אושר במועצת הפסיכולוגים של המשרד, אך לא הוגש לכנסת. תומכי התיקון דחפו את ברזניץ להעלות את הצעת החוק. הממשלה תמכה בתנאי שהחקיקה תתואם עם המשרד.

בנייר עמדה שהוצג היום (ב') בוועדה של הפסיכולוגים העוסקים בתחומים הייחודיים נאמר כי בתחום הפסיכולוגיה קיימת היום סתירה בין הערכים האתיים לבין מה שקורה במציאות. הפרופ' רבקה יעקובי מציינת כי "קיימת הטעיה ופגיעה בציבור המטופלים הזקוקים לטיפול של פסיכולוג מומחה באחד מהתחומים, אשר מופנים לקבלת טיפול פסיכותרפי לפסיכולוגים קליניים או לעובדים סוציאליים שאינם מתמחים במתן הטיפול הייחודי הנדרש לבעיה. בכך מתקיימת פגיעה מהותית בציבור הצרכנים המובל להאמין שפסיכותרפיה ניתנת רק בתחום בריאות הנפש ולא בתחומים הפסיכולוגיה האחרים".

הטיפול הפסיכותרפי - ייחודי לקליניים

לעומתם, טוען פורום הפסיכולוגים הקליניים כי הטיפול הפסיכותרפי הוא ייחודי לפסיכולוגים הקליניים ולמי שלא עבר התמחות קלינית אין הכשרה לעסוק בפסיכותרפיה. הם מתנגדים לתיקון, כמו לקביעה שאין הבדל בין טיפול פסיכולוגי לטיפול פסיכותרפי. לפיכך, המעוניינים לעסוק בפסיכותרפיה חייבים להשלים את ההכשרה החסרה להם, אחרת הנזקקים לטיפול ייפגעו מידי מי שלא הוכשרו לטפל בהם.

המתנגדים רואים במחלוקת "סוגיה מקצועית מורכבת" שראויה לליבון בוועדה מקצועית בלתי תלויה. הוועדה צריכה לדעתם להגדיר את הקווים שמבחינים בין ההתמחויות במקום לטשטש אותם, ולחייב ללמד טיפול פסיכותרפי במסגרת ההתמחויות הייחודיות של הלא-קליניים. מורים בחוגים לפסיכולוגיה מציינים לעומת זה כי גם הלא קליניים מקבלים היום הכשרה וכלים הנדרשים למתןטיפול פסיכותרפי, "בתחום ההתמחות הספציפי שלהם ואין סיבה שהחוק יאסור עליהם מתן טיפול שכזה", כפי שמצטטת מריה רבינוביץ ממרכז המחקר והמידע של הכנסת.

הוועדה התקשתה היום לעמוד על הדקויות שבוויכוח הזה. ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי), רופא במקצועו, תמך בתיקון העמום שמציע משרד הבריאות, בהמשך לחוק שהתקבל לא מכבר להכרה במקצועות הפרה-רפואיים.

הרפורמה המתוכננת בשירותי בריאות הנפש גם היא משחקת תפקיד במחלוקת החריפה. הרפורמה אמורה לחסל את התחנות הממשלתיות ולספח את השירותים לקופות החולים. שירותי בריאות כללית מיהרו להודיע כי הם דבקים בקו השמרני שיבטיח את המשך העסקתם של הפסיכולוגים הקליניים. במצב שחלק מעובדי התחנות עלולים להישאר מחוסרי עבודה, עלול תיקון החוק לאיים על פרנסתם של הקליניים אם חלקם יידחקו בידי הלא קליניים. המשך הדיונים בהצעת החוק - רק לאחר פגרת הכנסת.

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם

Skip to content