עומדים מגמה מדאיגה: כבר לא בתור לעברית

פחות ופחות תלמידים מעוניינים להירשם לאוניברסיטה העברית. כך עולה מנתונים של מכון ירושלים ומנהל התלמידים. המספרים לפניכם

עידית ליבנה | 20/10/2009 | NRG

מנתוני מכון ירושלים ומינהל התלמידים באוניברסיטה העברית עולה תמונה עגומה, שלפיה חלה ירידה הדרגתית אך עקבית במספר הסטודנטים הלומדים במוסד האקדמי מאז שנת תשס"ה ועד היום.

נתונים אלה לא הפתיעו לא סטודנטים ולא מרצים השבוע; אחד המרצים הבכירים במקום אף אמר כי "מישהו צריך לתת את הדעת על כך שהאוניברסיטה ירדה גם בדירוג העולמי שלה וגם באטרקטיביות עבור ציבור הסטודנטים. אם לא תינתן על כך הדעת, אני צופה נתונים עגומים יותר בשנים הבאות".

בשנת תשס"ה למדו באוניברסיטה 21,919 סטודנטים, בתשס"ו ירד מספרם ל~21,768 ובשנת תשס"ז עמד מספר הסטודנטים הלומדים בה על 21,607. יש לציין כי הנתונים שהציג מכון ירושלים באשר למספר הלומדים בתשס"ז, שונה מזה שמציג מינהל התלמידים, שטוען כי בשנה זו למדו 21,825 סטודנטים - כ~200 יותר ממה שמציגים במכון ירושלים.

על פי נתוני מינהל התלמידים עולה כי בשנת תשס"ח המשיכה הירידה במספר הסטודנטים הלומדים. רק 21,308 סטודנטים למדו בשנה זו. מגמת הירידה המשיכה וגם בשנת תשס"ט עת צנח מספר הסטודנטים הלומדים באוניברסיטה ל~20,797 בלבד.

חונכים תוכנית חדשה

באוניברסיטה הדגישו השבוע כי מלבד הנתונים המוצגים כאן, יש עוד סטודנטים זרים רבים הלומדים בבית הספר ללימודי חו"ל על שם רוטברג. כך למשל בשנה הנוכחית, תש"ע, ילמדו קרוב ל~2,000 סטודנטים זרים מ~73 ארצות שונות בעולם.

מנתונים שריכזה האוניברסיטה לקראת פתיחת שנת הלימודים בתחילת השבוע הבא, עולה כי בין התחומים המבוקשים ביותר בשנת הלימודים הנוכחית נמצאים רפואה, רפואת שיניים, רוקחות, מדעי התרופה, ריפוי בעיסוק, מדעי הקוגניציה, פסיכולוגיה ומשפטים. באוניברסיטה מציינים כי חלה ירידה מסוימת בביקוש למספר תחומים במדעי הרוח והחברה וכן במדעי הטבע הבסיסיים.

ובתוך כך, חונכת האוניברסיטה השנה תכנית חדשה וראשונה מסוגה בארץ, "אבני פינה", אשר עוד בטרם התחילה הצליחה לגרור הדים שליליים רבים ותלונות מצד סטודנטים. מטרת התכנית להקנות לסטודנטים ידע רחב מחוץ לתחום לימודיהם.

במסגרת התכנית החדשה ילמדו תלמידי המדעים הניסויים על נושאים ודרכי מחשבה בתחומי הרוח והחברה, תלמידי הרוח יכירו את תחומי המדע, החברה או המשפטים ותלמידי חברה, מינהל עסקים, משפטים ועבודה סוציאלית "יטעמו" מהגילויים הישנים והחדשים במדעי הרוח והטבע, הרפואה והחקלאות.

סטודנטים שלומדים באוניברסיטה ציינו השבוע כי לא הועבר להם שום חוזר בנושא ולא הוסבר להם בעצם איך נעשה תהליך חישוב הנקודות, כמה קורסים עליהם לקחת על פי התכנית או אפילו אם עליהם לשלם בנפרד על אותם קורסים. "אין שום הנחיות. אנחנו לא מוצאים את הידיים והרגליים בנושא הזה וחבל שכך", אמר סטודנט השבוע. לדבריהם, גילתה האוניברסיטה היערכות טובה בנושא רק כלפי הסטודנטים החדשים הנקלטים השנה במקום, אשר קיבלו הנחיות ברורות מה עליהם לעשות וכיצד לשלם על הקורסים שמציעה התכנית.

מהאוניברסיטה נמסר בתגובה כי "האוניברסיטה פועלת באופן שיטתי לשיפור השירות לסטודנט. מאז נפתחה ההרשמה לתכנית 'אבני פינה' הביקוש וההרשמה לה הם מעל למצופה. אתר האינטרנט של התכנית מספק מידע על התכנית וניתן לשאול דרכו שאלות עליהן ניתנת תשובה מהירה. כמו כן, הסטודנטים קיבלו מידע באמצעות הדואר אלקטרוני על פתיחת ההרשמה והעלאת אתר התכנית לאוויר. התכנית מציעה מספר קורסים גדול יותר ממספר קורסי ההשלמה שהוצעו עד כה לסטודנטים במדעים המדויקים ומאפשרת להם ללמוד אצל טובי המרצים באוניברסיטה".

יובל אדמון, סגן יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית, מסר בתגובה כי "הנתונים שהובאו בכתבה זו מוכרים, וממש לא מפתיעים. יש כיום תחושה לא קלה לסטודנטים באוניברסיטה בעקבות הקיצוצים הרבים. הפגיעה הכי קשה מורגשת בכמות המתרגלים והקורסים המוצעים לסטודנטים, פגיעה שבאה לידי ביטוי הן בכמות והן באיכות ההוראה המוענקת לסטודנטים.

"עם זאת, כניסת נשיא ומנכ"ל מנוסים ומקצועיים לתפקידם באוניברסיטה, ואגודה חדשה לסטודנטים, פותחות בפני המוסד הזדמנות לשינוי מהותי. אני מאמין כי כל הגופים צריכים לעבוד בשיתוף פעולה מלא לשינוי המגמה, וזה יקרה רק על ידי שיפור היחס של האוניברסיטה לסטודנטים. דאגה אמיתית הן לרווחת הסטודנט והן לאיכות ההוראה המוענקת לו היא הבסיס לבלימת הירידה בכמות הסטודנטים".

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם

Skip to content