עלייה במספר הלומדים פסיכולוגיה באקדמיה

דוח של ועדת ביקורת מיוחדת שבחן את לימודי הפסיכולוגיה בארץ קבע שהרמה גבוהה, אך ריבוי הסטודנטים לתואר עשוי לפגוע באיכות הלימודים

אפרת זמר | 13/1/2010 22:44 NRG

לימודי הפסיכולוגיה בארץ הינם ברמה גבוהה, אך יש לשים לב לעלייה במספר הסטודנטים ולמחסור במשאבים שעלולים לפגוע באיכות - כך קובע דוח ועדת ביקורת מיוחדת של המועצה להשכלה גבוהה שבחנה במשך שנתיים את לימודי הפסיכולוגיה בארץ.

מדובר בוועדה של אנשי מקצוע בינלאומיים בתחום, שגויסו על ידי היחידה לבקרת איכות של המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה). הוועדה הציגה את מסקנותיה למליאת מל"ג ובקרוב יצאו המלצותיו בהתאם לדוח זה.

לימודי פסיכולוגיה נלמדים בשישה מוסדות בארץ: האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת חיפה, המרכז הבינתחומי ולאחרונה גם במרכז ללימודים אקדמיים. בנוסף, נלמדים מדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן גוריון ובשבע מכללות.

בשורה התחתונה הייתה הוועדה מרוצה ממצב הלימודים בתחום בארץ, וציינה כי "למרות המשאבים המוגבלים, לימודי פסיכולוגיה ומדעי ההתנהגות בישראל פורחים". אלא שהוועדה מצאה גם נקודות שעלולות לפגוע באיכות הוראת המקצוע באקדמיה הישראלית: אחת מחברות הוועדה, פרופ' ברברה טברסקי ציינה כי הבדיקה גילתה שרוב הכיתות גדולות מדי בגלל ריבוי הסטודנטים בתחום, וציינה כי הדבר מסכן את איכות ההוראה.

2,867 סטודנטים לתואר ראשון

מנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בשנת תשס"ח היו 2,867 סטודנטים לתואר ראשון בפסיכולוגיה ו-5,649 סטודנטים למדעי ההתנהגות, בהשוואה ל-1993 סטודנטים לפסיכולוגיה ו-3655 סטודנטים למדעי ההתנהגות בתש"ס.

בין היתר מצאה הוועדה כי הסטודנטים לא מבצעים מספיק תרגילים ולא מתנסים מספיק בכתיבה. בנוסף, נמצא כי המסלול לדוקטורט ארוך במיוחד. פרופ' נחום פינגר, יו"ר הוועדה להערכת איכות במל"ג, העריך כי הזמן הממוצע לקבלת תואר ד"ר בפסיכולוגיה הוא שמונה שנים. "הדוקטורט בארץ מתמשך מעל ומעבר למקובל", הוא הדגיש.

פרופ' טברסקי הוסיפה כי "הפתרון הפרקטי הוא לתת מלגות ולאפשר לסטודנט להתמסר ללימודים, וכן שיהיו פחות תלמידים לכל מנחה". הדוח מסכם וטוען כי "בוגרי פסיכולוגיה מהאוניברסיטאות הישראליות זכו להצלחה מרובה ואף קיבלו מענקים ופרסים בארץ ובעולם. עם זאת, המצב איננו אידיאלי".

עוד נכתב כי "תוכניות לתואר ראשון ותוכניות לתארים מתקדמים צריכים העשרה ובמקרים מסוימים, אפילו ארגון מחדש ושיפור התשתיות. הן האוניברסיטאות והן המכללות מודאגים מהמחסור במשאבים - דבר שמאיים על הצלחתם".

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם

Skip to content